Trudnoća je jedno od najvažnijih i najuzbudljivijih razdoblja u životu svake žene, obeleženo fizičkim, emocionalnim i hormonalnim promenama. Tokom devet meseci, telo prolazi kroz niz promena kako bi podržalo rast i razvoj novog života. Ove promene, iako prirodne, mogu izazvati zabrinutost, posebno kod žena koje već imaju određene zdravstvene promena, kao što je skolioza.
Skolioza, kao deformacija kičmenog stuba u svim ravninama, može doneti osećaj nesigurnosti mnogim osobama, a posebno ženama koje razmišljaju o trudnoći. Mnoge žene sa skoliozom često se pitaju kako će trudnoća uticati na njihovo stanje. Brige se najčešće vrte oko mogućeg pogoršanja skoliotične krivine, bola u leđima i opšteg fizičkog opterećenja koje nosi trudnoća.Ove sumnje su potpuno razumljive, jer trudnoća nosi dodatnu težinu i pritisak na kičmu, a hormonalne promene mogu omekšati ligamente i zglobove. Stoga je važno razumeti kako trudnoća može uticati na skoliozu.
Dosadašnja istraživanja ukazuju da nema razlika u trajanju trudnoće između žena sa skoliozom i onih bez nje. Takođe, postizanje epiduralne anestezije tokom porođaja jednako je uspešno u obe grupe. Ozbiljnije skolioze izazivaju smanjenje finkcije pluća, međutim tokom trudnoće je dokazano da se ne javljaju neki ozbiljniji problemi sa disanjem, dok su generalne komplikacije podjednake kod žena sa skoliozom kao i kod onih bez deformacije.
Takođe, kod žena sa skoliozom tokom trudnoće primećena je veća učestalost bolova u leđima, ali većina ne doživljava ovaj bol kao jak ili iscrpljujući, a obično se smanjuje nakon porođaja. Veća učestalost bolova zabeležena je kod žena sa lumbalnim krivinama u odnosu na one sa torakalnim. Ipak, bol u leđima tokom trudnoće može se javiti i kod većeg broja žena, bez obzira na prisustvo skolioze.
Jedina primetna razlika je veći broj carskih rezova kod žena koje su prošle hirurške zahvate na kičmi, dok kod onih koje su lečene konzervativno razlike nema. Osim ove razlike, značajnijih razlika u trudnoći između žena sa skoliozom i onih bez nje nema.
Može se smatrati da posebnog razloga za brigu nema, ono što se preporučuje jeste razgovor sa stručnim licem i pravilan pristup brige o telu. Ovim se može pomoći u prevazilaženju strahova i pripremi za ovaj značajan životni korak.