
Foto: krakenimages.com preko FreePik
Zamislite da svakodnevno osećate blagu nelagodnost u kolenu ili ramenu, ali ne možete tačno da odredite kada je sve počelo. Nije u pitanju jasna povreda, ne možete da ukažete na specifičan trenutak kada ste se „povredili“, ali bol je tu – ponekad blag, ponekad intenzivniji. Ovo stanje, poznato kao nespecifičan bol, može biti izuzetno frustrirajuće jer nema očigledan uzrok, ali može ozbiljno uticati na kvalitet života.

U ovom tekstu, objasnićemo šta je nespecifičan bol, kako da ga prepoznate i kada da se zabrinete. Takođe, pružićemo uvod u moguće uzroke i kako da se nosite s njim na najprirodniji način.
Šta je nespecifičan bol i kako se razlikuje od specifičnog bola?
Za razliku od specifičnog bola, koji ima jasan uzrok (kao što su uganuća, prelom ili artritis), nespecifičan bol u kolenu ili ramenu se javlja bez vidljivog razloga. Ovo znači da medicinski pregledi ne pokazuju jasne strukturne probleme, ali bol ipak postoji.
Nespecifičan bol može biti:
- Povremen ili konstantan
- Pogoršan određenim pokretima ili aktivnostima
- Blag ili intenzivan
- Prisutan bez otoka, crvenila ili vidljivih promena na zglobovima
Kako da prepoznate nespecifičan bol?
Ako osećate neku od sledećih pojava, možda imate nespecifičan bol:
- Bol koji dolazi i odlazi bez jasnog povoda
- Osećaj ukočenosti ujutru, ali poboljšanje nakon kretanja
- Nelagodnost koja se povećava nakon dugog sedenja ili stajanja
- Osećaj slabosti ili „nestabilnosti“ u zglobu, iako nema jasne povrede
Ove simptome često zanemarujemo jer ne deluju ozbiljno, ali dugoročno mogu uticati na pokretljivost i svakodnevne aktivnosti.
Mogući uzroci nespecifičnog bola
Bol kao senzacija je uvek multifaktorijalan, i uvek je odgovor našeg nervnog sistema na hiljade informacija koje neprekidno dobija putem čula i senzornih aparata. Vrlo je teško i nezahvalno nabrajati uzroke bola, jer ih može biti skoro pa neograničen broj, ali u nastavku teksta, navešćemo nekoliko koji se često nalaze visoko na listi mogućih uzroka koji doprinose nastanku bola kao senzacije.
- Prekomerna upotreba ili ponavljajući pokreti
Ako svakodnevno obavljate iste pokrete (poput kucanja na tastaturi, nošenja teških torbi ili dugog sedenja, težak fizički rad bez adekvatnog odmora, rad u položajima koji zahtevaju dugotrajno zauzimanje položaja koji su često neprijatni, itd.), mogu se javiti mikrooštećenja u mišićima i tetivama, kao I lokalna preopterećenja tkiva koje vode do bola. - Posturalna monotonija
Dugotrajno zauzimanje istih posturalnih položaja, što bi podrazumevalo višečasovno sedenje ili stajanje bez prekida, u bilo kom položaju ili posture, vremenom može dovesti do iritacije koja može doprineti anstanku bola kao signala da je vreme da se nešto menja. - Slaba mišićna podrška
Ako su mišići oko kolena i ramena slabi, zglobovi su izloženiji stresu. Ovo može dovesti do bola i osećaja nestabilnosti koji često vrlo brzo nestaje nakon uključivanja u redovan prces treninga. - Psihološki faktori (stres i anksioznost)
Stres može izazvati napetost u mišićima, posebno u predelu ramena i vrata, što može doprineti nespecifičnom bolu. Takođe, psihološki stres može doprineti generalnom osećaju slabosti, - Blaga zapaljenja ili iritacija mekih tkiva
Hronična upala niskog intenziteta, izazvana lošom ishranom, manjkom sna ili nedovoljnom fizičkom aktivnošću, može doprineti bolu. Hronično konzumiranje alkohola, cigareta ili narkotika takođe može dovesti do sličnih stanja koja za posledicu mogu imati osećaj bola u konačnici.