Poreklo slike: Freepik
U prethodnim delovima ovog serijala, istražili smo potencijalne, I najčešće uzroke bolova u ramenu i kako ih možete izbeći. Sada ćemo se fokusirati na najčešće povrede ramena koje se javljaju i na načine kako ih tretirati.
Ruptura rotatorne manžetne: Rotatorna manžetna je skup četiri mišića koji omogućavaju pokrete ramena. Povrede ovih mišića ili njihovih tetiva često su uzrok bolova u ramenu. Tretman obično uključuje fizikalnu terapiju, kineziterapiju i na kraju trening snage, a u težim slučajevima, može biti potrebna hirurška intervencija.
Sindrom impingementa: Ovaj sindrom uzrokuje trenje tetiva ili mišića o kosti u ramenu, što može izazvati bol. Fizioterapija i lekovi protiv upale često su inicijalni deo tretmana, nakon koga bi trebalo da usledi detaljna analiza svih uzročnika koji su mogli dovesti do problema, I nakon toga treniranje u cilju smanjenja I otklanjanja simptoma. U retkim slučajevima je potrebna i intervencija hirurga.
Zamrzno rame (adhezivni kapsulitis): Ovo stanje karakteriše smanjenje pokretljivosti ramena praćena bolom. Smrznuto rame se javlja kod oko 2% stanovništva, mnogo je češće kod žena nego kod muškaraca, a najčešće pogađa populaciju između 40 i 60 godina starosti. Tretman obično uključuje fizioterapiju, kineziterapiju I često lekove za bol. U nekim slučajevima, može biti potrebna injekcija kortikosteroida. Ne postoji konsenzus oko toga zašto tačno stanje nastaje, ali statistika govori da pored toga što češće pogađa žene, žene koje boluju od dijabetesa imaju čak 25% šanse da nekad u životu imaju problem sa smrznutim ramenom.
Dislokacija ramena: Ovo se dešava kada glava nadlakatne kosti iskoči iz zgloba. Vraćanje kosti u zglob i rehabilitacija su deo tretmana. U težim slučajevima, može biti potrebna hirurška korekcija. Nakon primarne medicinske nege, naredna faza je fizikalna terapije koja bi trebala da se nastavi kineziterapijom I u poslednjoj fazi treningom snage.
Tendinitis: Upala tetiva u ramenu može izazvati bol i otežati pokrete. Tretman obično uključuje mirovanje, led i lekove protiv upale. Fizioterapija takođe može pomoći. Aktuelna istraživanja pokazuju da je za sada najefikasniji metod tretiranja tendinitisa kombinacija fizikalne terapije I adaptiranog treninga snage.
Razumevanje vrsta povreda i njihovih tretmana ključno je za efikasno upravljanje bolovima u ramenu. Važno je da se na prve znakove povrede obratite lekaru kako biste postavili tačnu dijagnozu i dobili odgovarajući tretman. U poslednjem delu ovog serijala, istražićemo kako se možete zaštititi od povreda ramena i očuvati svoje zdravlje. Ostanite sa nama!